Historie sboru

Sbor dobrovolných hasičů byl v Dolanech založen v roce 1900. Původní sbor sídlil v obecní garáži přilehlé k domu č.p. 40, který se nacházel v centru obce nad obecní kapličkou. Dnes na půdorysu původní zbrojnice stojí garáž s obytným podkrovím v soukromém vlastnictví.

Sbor od svého založení disponoval koněspřežnou stříkačkou s ručním pohonem. V červnu 1942, po vypálení obce Lidice, byla do Dolan předána původní Lidická stříkačka, kterou společně s dalšími zemědělskými stroji a dobytkem vojsko nejprve převezlo do Buštěhradu a následně předalo hasičskému sboru na Kladně. Ten ji po určité době předal hasičskému sboru Dolany, protože Lidická stříkačka i když byla tažena koňmi měla motorový pohon na sání a výtlak vody. Stříkačka byla částečně ohořelá a byl odstraněn nápis Lidice. Dolanští hasiči o ni během války, kdy byla uchována v hasičské zbrojnici, velice pečovali. Po válce ji vystavovali na různých hasičských setkáních a oslavách. Dne 1. dubna 1951 byla předána do obce Svárov a nyní je součástí muzea v Lidicích. Od roku 1951 disponoval sbor pouze přenosnou motorovou stříkačkou PS 8 v požárním vozíku. K potahu vozíku se užívalo traktoru z místního JZD. Vozík se stříkačkou byl po zániku původního sboru v 60letech uskladněn v garáži obecního úřadu a kolem roku 2000 odprodán.

V šedesátých letech byl z důvodu nedostatku členů sbor zrušen.

Sbor byl znovu obnoven v roce 2024. O obnovení sboru se začalo prvně uvažovat v roce 2021 po vyhoření stodoly u č.p. 8.