Vznik sboru

13.05.2024

Po značných přípravách a jednáních se dne 12. 5. 2024 uskutečnila první hasičská schůze v Dolanech.

Této schůzi předcházelo jednání s představiteli okresního sdružení hasičů Kladno při Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v rámci kterého vznikl Sbor dobrovolných hasičů Dolany u Kladna.

První valné hromady na které vznikl SH ČMS - Sbor dobrovolných hasičů Dolany u Kladna se zúčastnila i Jana Kováříková, starostka obce Dolany.

Hlavní náplní členů bude především "kulturní život", tedy pořádání nejrůznějších akcí, práce s mládeží a hasičský sport. Vedlejší činností poté bude příprava členů na činnost v jednotce sboru dobrovolných hasičů a asistence obci Dolany či složkám IZS při velkých mimořádných událostech na území obce (pomoc při evakuaci, tvorba zázemí, kontrola vodního toku...). Co sbor dobrovolných hasičů nedělá je výjezdová činnost. Výjezdy, tedy zasahování u požárů, dopravních nehod, spadlých stromů a jiných mimořádných událostí zajišťuje jednotka sboru dobrovolných hasičů zřizovaná obcí. V současné době obec Dolany nezřizuje vlastní jednotku sboru dobrovolných hasičů.

No a co v současné době chystáme? V momentální chvíli se "zabydlujeme" v prostoru, který nám pro naši činnost propůjčila obec. Zastupitelstvo obce nám vyšlo vstříc a umožnilo nám využívat jednu místnost v č.p. 71 (bývalá bagetárna), za což jim děkujeme. Do konce letních prázdnin bychom chtěli mít pohromadě všechno potřebné vybavení tak, abychom mohli dál rozvíjet naši činnost.

Od září máme v plánu zahájit činnost hasičského kroužku, který by byl určen pro děti přibližně od 6let. Děti se budou učit o hasičské technice, o technických prostředcích požární ochrany, první pomoc, střelbu ze vzduchovky, vázání uzlů, základy topografie, používání buzoly a také se budou připravovat na nejrůznější soutěže či jezdit na tematické exkurze. Kroužek se bude scházet 1x týdně.

Někteří z Vás se nás ptali, zda se také můžou stát členy. Pro takové z Vás máme dobru zprávu. Můžete. Co k tomu potřebujete? Stačí když si na našem webu stáhnout a vyplnit přihlášku a dotazník. Dotazník a přihlášku si můžete také vzít na obecním úřadě nebo v hospodě. Přihlášku s dotazníkem vyplňte a předejte nám ji, ať už osobně, nebo ji můžete vhodit do poštovní schránky před hasičárnou (bagetárnou).